​РЕАЛЬНІСТЬ, ЯКУ МИ СТВОРЮЄМО, АБО РЕАЛЬНІСТЬ, ЩО СПОТВОРЮЄ НАС?

(Стаття Любомира Бованька, що була написана в 1999р. та вперше надрукована у збірнику матеріалів науково-практичної конференції «Молодь і підприємництво у ХХІ столітті». Конференція проводилась у Львівському інституті менеджменту (жовтень 2007 р.), а також стаття була надрукована у науково-популярному журналі «Знання та розвиток» №3, 2009 р)

Що таке реальність, як вона впливає на нас і чи можна її змінити? Є два види реальності: об’єктивна і суб’єктивна. Об’єктивна реальність — це закони природи, а суб’єктивна — уявлення про стан речей у конкретний проміжок часу, а також те, в чому ми твердо переконані, у що віримо.

Будучи суб’єктом, людина нерідко не може відрізнити об’єктивної реальності від суб’єктивної. Часто зробити це без спеціальних приладів неможливо, а до багатьох із них людство ще просто не додумалося. Скажімо, будова молекули чи атома без приладів — це лише предмет віри. Якщо людина вірить, що на інших планетах живуть люди, це стає для неї таким самим фактом, як стіна, яку вона щодня бачить.

У дитинстві ми вірили в казкових героїв, персонажі мультфільмів були для нас цілком реальними. Або, навпаки, не віримо і не приймаємо, що Земля обертається навколо Сонця, як не вірили в давнину і навіть спалювали за таке (відповідно, тоді було інше сприйняття реальності), а отже, об’єктивна реальність ставала нереальною і неприйнятною. Чи, скажімо, людина вірить, що навколо дефіцит усього і не можна нічого поліпшити у своєму житті чи в житті близьких — це її реальність, у якій вона живе, і ця реальність формує її буття.

На основі сказаного можна стверджувати: те, у що ми віримо, на цей момент вважаємо реальним і прийнятним.
Свідомість кожної людини має власні можливості сприйняття реальності. Назвемо це матрицею свідомості, в рамках якої вона діє. Можна констатувати такий факт: світогляд людини формує її дії, вчинки і, відповідно, рівень життя. Змінюючи світосприйняття людини, розширюючи її матрицю свідомості позитивними віруваннями і переконаннями, можна змінити якість життя.Існує багато методів концентрації уваги на певній самостійно створеній реальності: так звана креативна візуалізація, метод позитивних тверджень і т. ін.

Методів багато, але проблема в тому, що людина, помріявши щось п’ять хвилин, потім цілий день доводить собі та іншим протилежне. Люди не вірять у силу своїх думок, тому зовнішні подразники й думки інших відволікають від позитивних мрій і створюють незалежно від людини іншу реальність, зовсім не ту, про яку вона мріяла.

Що таке реальність для більшості людей? Це щось таке, що постійно змінюється залежно від часу, середовища й обставин. Тепер скажіть собі, яку реальність ви хотіли б мати? Реальність невдахи, що весь час скаржиться на життя, чи реальність переможця, лідера, який здатен долати будь-які перешкоди на шляху до втілення своїх мрій?

І ось нарешті ми дійшли до найголовнішого — питання волі. Людська свідомість і підсвідомість, як правило, заражені різноманітними страхами та лінощами. Тільки вольовим зусиллям ми можемо змінювати і розширювати свою матрицю свідомості, жити в іншій, кращій реальності.

Ось чому тренування сили волі є визначальним фактором для позитивних змін. Можна, звичайно, заперечити, мовляв, як можна жити в іншій реальності, коли обставини життя, які ми вважаємо реальними, свідчать про інше? Хоча для багатьох це буде дивним і неприйнятним, заявляю: незважаючи на те, в якій реальності живуть люди, в середовищі, що нас оточує, наша свідомість може творити нову, кращу реальність, яка поступово змінює обставини нашого життя! Йоги кажуть, що подібне притягується до подібного, тому ми, сформувавши певний світогляд, створюємо нові обставини життя!

Так реалізується світоглядна стратегія — нічого випадкового не буває.Це твердження досить важко сприйняти скептикам, але саме так реалізується наша віра — втілюючись у наше буття. Скептики і так звані реалісти нехай і далі існують у клітці тієї реальності, яку задає їхня матриця свідомості, нехай обставини і “випадковості” й далі кидають їх, як тріски, на буремних хвилях життя!

Ще в давнину люди зрозуміли принципи реалізації віри в обставини життя: “Віра гори пересуває”, “Хай буде вам по вірі вашій”, “Змінюючи себе, ти змінюєш довколишній світ”. Можна також навести цитати видатних людей: “Людина — це те, у що вона вірить” (Антон Чехов), “Одна людина, в якої є віра, рівна силою 99 людям, що мають тільки інтереси” (Джон Стюарт Мімть), “Твоя свідомість творить добро і зло, а з тебе самого — щасливця або невдаху” (Ролф Уолдо Емерсон). Надзвичайно важливою для якості нашого життя є культура думок.

Треба гнати від себе різноманітні страхи, відкинути сумніви й інший негативізм. Емоційний фон наповнений ентузіазмом і оптимізмом є найпродуктивнішим фактором для досягнення кращої реальності. Слід запитати себе: “А що б я зробив, якби знав, що мені не відмовлять?” чи “Як би я діяв, коли б знав, що все вдасться?” — і поводитися відповідним чином, ніби все вже відбулося і досягнуто ідеального результату.

Ця стратегія робить дії найбільш ефективними і результативними.Якщо людина є носієм певної стійкої ідеї, що виконує функцію стрижня особистості, і матриця свідомості завдяки волі стійка до зовнішніх подразників, часто це викликає в інших людей роздратування, та з часом вони підпадають під вплив цього світогляду лідерів, навіть спочатку не усвідомлюючи цього.

Людина, яка за допомогою уяви та сили волі сформувала свою реальність, не чутлива до несприятливих умов зовнішнього середовища і негативних думок інших людей. Свідомість такої людини і її система оцінки ситуації — закрита система, думки та бажання цієї свідомості циркулюють самі по собі незалежно від обставин, зовнішнього середовища і свідомості та негативних емоцій інших. Це не означає, що людина, котра самостійно формує свою матрицю свідомості, не бачить, що робиться довкола, навпаки — ця свідомість уважно аналізує те, що відбувається в зовнішньому середовищі, проте система оцінки та осмислення подій циркулює сама в собі, тому думки й рішення формуються самостійно, лише в тій програмі реальності, яку спеціально задано.

Ось чому людина, що сформувала самостійно свою реальність, самостійно ж приймає рішення і має свій оригінальний погляд на, здавалося б, звичайні речі. Така свідомість запрограмована на сприятливий емоційний фон і постійні позитивні зміни в житті.Насамкінець варто сказати, що ця технологія не є панацеєю від усіх негараздів. Адже, крім нашої волі, є воля інших людей, а також існує ще вища воля, значно могутніша за нашу, — наша воля є лише мініатюрним відбитком і копією її.

Людина приходить у цей світ, щоб отримати певний урок, і тому в житті можливі різноманітні події, негативні зокрема. Проте позитивна свідомість “притягує” сприятливі обставини й допомагає змінити своє ставлення до проблем.
Отож створімо свою власну щасливу Реальність, інакше реальність спотворить нас!

Любомир Бованько.